Termin związania ofertą
Oferent jest związany złożoną ofertą od momentu złożenia i termin ten będzie różny w zależności od tego, czy mamy do czynienia z ofertą składaną pomiędzy obecnymi czy między nieobecnymi.
W przypadku oferty składanej pomiędzy obecnymi albo oferty składanej poprzez środki bezpośredniego porozumiewania się, oferta wiąże w trakcie tego kontaktu. Taka oferta ma być przyjęta niezwłocznie.
Oferta, która jest składana pomiędzy nieobecnymi (np. wysyłana listownie), wiąże w terminie (bierzemy tutaj pod uwagę czas niezbędny do dojścia oferty do adresata, czas do namysłu i udzielenia odpowiedzi – akceptacji oferty).
To, co jest istotne – termin końcowy związania ofertą można określić w samej ofercie. Dopiero jak ten termin nie jest określony, to wchodzi w grę art. 66 paragraf 2 KC.
Oferta może wiązać w terminie dłuższym, no oczekujemy odpowiedzi na ofertę w terminie X miesięcy. Wątpliwości budzą oferty, które przewidują, że odpowiedź może być złożona w każdym czasie. W takim przypadku najczęściej przyjmuje się, że taka oferta ma nieoznaczony termin wiązania oferty.
Oferent może także w ofercie oznaczyć termin początkowy obowiązywania oferty, czyli termin, od którego będzie oczekiwał odpowiedzi na ofertę. W takim wypadku, jeśli jest termin początkowy a oświadczenie adresata oferty przyszłoby wcześniej, umowa wówczas nie dojdzie do skutku – odpowiedź na ofertę musi być złożona w terminie wiązania oferty.
Oferta może być skierowana do konkretnego adresata, ale też może być skierowana do ogółu. Przykładowo, ktoś może dać ogłoszenie prasowe, które wyraża stanowczy zamiar zawarcia umowy. Należy wówczas pamiętać, że taka oferta wiąże (z warunkiem, że ktoś już tego nie kupił) tak długo, aż np. przedmiot zostanie sprzedany.
Oferty skierowane do ogółu mogą być w każdym czasie odwołane lub zmienione, ale nie pozbawia to skuteczności prawnej dokonanego wcześniej przyjęcia oferty.